Darczyńcy

Archiwum aktualności

Lata 2017 - 2018

NOWOCZESNE REJESTRATORY HOLTEROWSKIE DLA OSTROWSKIEGO SZPITALA

W grudniu 2018 r Fundacja przekazała 2 nowoczesne rejestratory holterowskie oddziałowi kardiologi ostrowskiego szpitala. Urządzenia pozwalają rejestrować czynności serca przez całą dobę podczas wykonywania różnych czynności - dzięki takim badaniom łatwiej jest diagnozowąć wiele nieprawidłowości.

Badania profilaktyczne

Październik 2018 r

W dniach 22 października 2018 r do 26 października 2018 r na terenie Parku Przemysłowego ZAP Fundacja przeprowadziła kolejne badania laboratoryjne w ramach prowadzonych działań z dziedziny profilaktyki zdrowotnej. Wykonane zostały badania - morfologia, OB, PSA, CRP, Witamina D, homocysteina, lipidogram. W badaniu wzięła udział największa jak do tej pory liczba osób. Poniżej wykres przedstawiający udział w badaniach w latach 2015 - 2018. Sprawozdanie z badań znajduje się w zakładce SPRAWOZDANIA. Zachęcamy do lektury osoby zainteresowane tematem profilaktyki zdrowotnej.

Okres Ilość osób
2015 434
2016 259
2017-03 430
2017-10 527
2018 589

KURSY PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

W czerwcu 2018 r. Fundacja zorganizowała kursy pierwszej pomocy przedmedycznej dla osób zainteresowanych z terenu Parku Przemysłowego ZAP. Celem szkoleń było zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy i uświadomienie roli ratownictwa społecznego oraz konieczności udzielenia pierwszej pomocy na miejscu wypadku. W szkoleniach wzięło udział 34 uczestników. Zajęcia miały charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Ćwiczenia prowadzone były również przy użyciu defibrylatora szkoleniowego. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty.

Podsumowanie 13 edycji konkursu grantowego

Styczeń 2018 r

W dniu 26 stycznia 2018 r. w ostrowskim Forum Synagoga zakończono i podsumowano 13 edycję konkursu Stowarzyszenia "Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego". W 13 edycji konkursu po raz pierwszy brała udział FUNDACJA ZAP - ZDROWIE I PRACA realizując projekt "Zdrowy kręgosłup aktywne życie".

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele gmin założycielskich Stowarzyszenia, którzy pogratulowali beneficjentom 13 edycji oraz wręczyli pamiątkowe podziękowania. Na zakończenie można było podziwiać wystawę przygotowaną przez beneficjentów 13 edycji prezentującą zrealizowane projekty oraz wymieniać się doświadczeniami przy wspólnej kawie.
W tym roku gościem specjalnym gali była Pani Oktawia Nowacka - brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 w pięcioboju nowoczesnym.

INKUBATORY HYBRYDOWE DLA NOWORODKÓW

W grudniu 2017 r. Fundacja rozpoczęła proces realizacji kolejnych zakupów, tj. 2 inkubatorów hybrydowych Atom Dual i, które na oddział noworodkowy dotarły w styczniu 2018 r.
Inkubatory Atom Dual i integrują wyłącznie najlepsze i innowacyjne technologie wspomagające intensywną terapię gwarantując noworodkowi najwyższy poziom opieki. Połączenie dwóch inkubatorów - zamkniętego i otwartego - w jedną hybrydę czyni inkubator doskonałym narzędziem pracy, jednocześnie zmniejszając stres odczuwany przez noworodka, szczególnie noworodka o bardzo małej masie urodzeniowej. Inkubatory posiadają między innymi automatyczną regulację temperatury na podstawie pomiarów na skórze noworodka i w powietrzu, automatyczną regulację nawilżania, automatyczną regulację stężenia tlenu.

Projekt Zdrowy kręgosłup - aktywne życie zakończony

grudzień 2017 r.

Zakończyły się ćwiczenia w ramach projektu "Zdrowy kręgosłup - aktywne życie".
Zgodnie z zapowiedzią, uczestnicy zajęć, którzy systematycznie brali udział w ćwiczeniach otrzymali nagrody - VOUCHERY na masaż leczniczy kręgosłupa. Gratulujemy!

Kolejne badania profilaktyczne zorganizowane przez Fundację

październik 2017 r.

Wykorzystując m.in. środki finansowe, które wpłynęły z tytułu 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 r. oraz biorąc pod uwagę oczekiwania osób zainteresowanych prowadzoną przez Fundację działalnością wyrażone w przeprowadzonej we wrześniu ankiecie, w dniach od 23.10.27.10. 2017 r. na terenie Parku Przemysłowego ZAP prowadzono badania profilaktyczne. Badania te wpisują się w profilaktykę nowotworową realizowaną przez Fundacje. Przeprowadzono badanie krwi z markerami nowotworowymi : jajnika, trzustki, prostaty i jelita grubego. W badaniu uczestniczyła rekordowa jak do tej pory liczba osób tj. 527 osób. W przypadku takiej konieczności przeprowadzone zostaną konsultacje onkologiczne.

Łóżeczka noworodkowe dla ostrowskiego szpitala

W październiku br. FUNDACJA zakupiła i przekazała ostrowskiemu szpitalowi 20 sztuk łóżeczek noworodkowych. Imponujący wzrost urodzeń w ostatnich miesiącach spowodował, iż oddziałom noworodkowym zaczęło brakować łóżeczek dla przybywających w szybkim tempie maluchów. Na początku listopada przedstawiciele Fundacji oficjalnie przekazali łóżeczka szpitalowi przyklejając logo Fundacji na zakupionym wyposażeniu. Mamy nadzieję, że we wszystkich łóżeczkach noworodki będą grzecznie spały w oczekiwaniu na powrót do domu.

Sprzęt dla ostrowskiego szpitala

W lipcu 2017 r. Fundacja zakupiła i przekazała ostrowskiemu szpitalowi system chłodzenia TECOTHERM NEO służący do leczenia noworodków na oddziale neonatologii. Noworodki, u których tuż po porodzie zdiagnozowano niedotlenienie będą teraz miały szansę na lepsze leczenie na miejscu. Żeby zapobiec lub ograniczyć u nich uszkodzenia neurologiczne konieczne jest zastosowanie sprzętu chłodzącego.
Specjalny sprzęt do selektywnego chłodzenia głowy i ciała maleństw, który może uratować ich zdrowie, a nawet życie od lipca 2017 r. jest dostępny w naszym szpitalu.
Na początku września 2017 r. miało miejsce uroczyste przekazanie zakupionego sprzętu.

Zajęcia z instruktorem "ZDROWY KRĘGOSŁUP" przedłużone do końca roku

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup bardzo spodobały się uczestnikom i dlatego na wniosek obu grup zostały przedłużone do końca roku. Mamy nadzieję, że po półrocznych treningach nawyk wykonywania ćwiczeń - chociażby 1 raz w tygodniu na dobre zagości w życiu uczestników programu :) Zachęcamy do systematycznego uczestnictwa - czekają obiecane nagrody :)

Wsparcie projektu POLSKIEGO TOWARZYSTWA ORTOPEDYCZNEGO i TRAUMATOLOGICZNEGO

Wsparcie finansowe dla Towarzystwa pomogło zrealizować bardzo ważny projekt edukacyjny tj wydanie nowoczesnego podręcznika dla studentów medycyny obejmującego najważniejsze zagadnienia z ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Obiecany przepis na ...

sałatkę z komosy ryżowej

Komosa ryżowa nazywana „ryżem Inków” albo „warzywnym kawiorem” jest po prostu bardzo wyjątkowa ze względu na wartości odżywcze. Jest doskonałym źródłem białka, żelaza, wapnia i niektórych witamin z grupy B. Zawiera jeden z najlepszych profili aminokwasów spośród wszystkich ziaren oraz ma niską zawartość sodu i nie zawiera glutenu

W takim razie czy nie jest już najwyższy czas na zaproszenie jej do naszego jadłospisu na stałe ?

Składniki

1/2 szklanki białej komosy ryżowej 
świeże ogórki 
pomidory 
szczypiorek lub cebula 
oliwki
1 łyżeczka podprażonego zmielonego ziarna sezamu (opcjonalnie)

Sos do sałatki

sok z cytryny,
sproszkowany czosnek,
sól,
pieprz,
oliwa z oliwek i podprażone, zmielone ziarno sezamu (opcjonalnie).

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy.
Komosę po wstępnym myciu podprażamy na suchej patelni do lekko brązowego koloru, potem gotujemy w wodzie lub wywarze warzywnym. Zasada gotowania jak przy ryżu. Na jedną porcję kaszy 2 porcje wody. 

Warzywa kroimy w kostkę, a oliwki w talarki.
Kaszę po ugotowaniu i ostudzeniu mieszamy z pokrojonymi warzywami i sosem.

Projekt "Zdrowy kręgosłup - aktywne życie"

Wtorkowa grupa przed zajęciami w ramach projektu "Zdrowy kręgosłup - aktywne życie "

Grupa wykonująca ćwiczenia pod okiem instruktora 

Warsztaty pod hasłem „Zadbaj o swój kręgosłup”

10 maja br. odbyły się warsztaty pod hasłem „ZADBAJ O SWÓJ KRĘGOSŁUP” finansowane ze środków FUNDACJI ZAP - ZDROWIE I PRACA oraz Stowarzyszenia Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego. Warsztaty prowadziła Aga Kalbarczyk - edukatorka zdrowotna, psychodietetyczka oraz instruktorka fitness specjalizująca się w treningach prozdrowotnych. Spotkanie stanowiło pierwszy etap projektu pt. „ZDROWY KRĘGOSŁUP - AKTYWNE ŻYCIE”. Zapraszamy do wspólnych ćwiczeń pod okiem instruktora w ramach drugiego etapu projektu - zaczynamy od 6 maja br. Uczestnicy warsztatów pytają o przepis na sałatkę z komosy ryżowej - postaramy się o przepis i zamieścimy na stronie.

GRANT dla Fundacji ZAP - ZDROWIE I PRACA

29 marca 2017 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia grantów dla organizacji pozarządowych ufundowanych przez Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego. FUNDACJA ZAP - ZDROWIE I PRACAotrzymała grant na realizację projektu pt. "Zdrowy kręgosłup - aktywne życie". Projekt będzie realizowany jeszcze w kwietniu br. i rozpocznie go warsztat teoretyczno-pokazowy "ZDROWY KRĘGOSŁUP". Wkrótce zapoznamy wszystkich ze szczegółami projektu.

Akcja badań laboratoryjnych na terenie Parku Przemysłowego ZAP

W dniach od 8 do 13 marca 2017 r. przeprowadzone zostały badania laboratoryjne na terenie Parku Przemysłowego ZAP. Badania obejmowały poziom glukozy we krwi, lipidogram, badanie hormonu tarczycy TSH, morfologię oraz PSA u mężczyzn powyżej 40 roku życia. Z badań skorzystało 175 kobiet i 255 mężczyzn czyli razem 430 osób. Liczbę pracowników z poszczególnych spółek (funkcjonujących na terenie Parku) korzystających z badań przedstawia poniższa tabela, a dla chętnych zainteresowanych podsumowaniem badań przygotowane zostało podsumowanie akcji dostępne w zakładce sprawozdania.

Fundacja ZAP - Zdrowie i Praca

Liczba osób przebadanych w ramach akcji badań labolatoryjnych

Zakład Liczba przebadanych % udział liczby przebadanych w stosunku do liczby zatrudnionych
ZAP-BiznesPark 9 90%
Aplisens 31 69%
Edax 2 100%
Ekochem-ZAP 1 33%
Elektroserv-ZAP 17 77%
Hartmet-ZAP 15 65%
ZAP-Kooperacja 116 47%
ZAP-Mechanika 69 46%
Mera Metal 12 43%
Metal-ZAP 12 43%
Novaster
Madora
Kopex
32 41%
Petronova 13 68%
ZAP-Rachunkowość 16 76%
Remo-ZAP 14 67%
ZAP-Robotyka 30 75%
TOOL-ZAP 24 65%
ZAP-Inwest 2 29%
ZPSA 26 96%
RAZEM 430 55%